• operacje plastyczne kraków
 • chirurgia plastyczna kraków
 • operacja plastyczna kraków

Liposukcja – usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej

Liposukcja nadaje ciału odpowiednią, proporcjonalną formę.

Zabieg polega na równomiernym usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnych okolic ciała. Dotyczy to szczególnie obszaru: brzucha, pośladków bioder, ud, łydek, kolan, podbródka. Odsysanie tkanki tłuszczowej często łączy się z innymi operacjami plastycznymi. Dzięki temu można wzmocnić efekt na przykład plastyki twarzy pobierając tkankę tłuszczową z powłok brzusznych.

Liposukcja nie może być traktowana jako zabieg odchudzający. Pozwala jedynie poprawić figurę poprzez wyeksponowanie talii, poprawę linii nóg, czy pośladków. Najlepsze wyniki liposukcji uzyskuje się u pacjentów szczupłych lub niezbyt otyłych, którzy pragną pozbyć się tkanki tłuszczowej z pewnych okolic ciała. Pacjenci otyli najpierw powinni poddać się szeroko pojętemu leczeniu otyłości. Nie mniej jednak u takich osób zabieg zmniejsza ogólną masę tkanki tłuszczowej, co ułatwia dalsze odchudzanie.

Warunki przeprowadzenia operacji

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia oraz prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Przeciwwskazania do zabiegu to: zaburzenia krzepliwości, zaburzenia rytmu serca i wady serca, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, skazy naczyniowe, stany zapalne żył kończyn dolnych, nieuregulowana cukrzyca, stany zapalne operowanej okolicy. Na tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować aspiryny i innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków zmniejszających krzepliwość krwi.

Znieczulenie
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu zewnątrz oponowym, czyli dolędźwiowym lub ogólnym.

Czas pozostawania w klinice
Czas przebywania w klinice wynosi zwykle od 1 do 2 dni.

Chirurg wykonuje małe nacięcia na skórze i miejscowo nastrzykuje tkankę tłuszczową płynem znieczulającym i zmniejszającym krwawienie.

Następnie specjalnym aparatem rozbija tkankę tłuszczową i usuwa jej nadmiar pozostawiając gładką powierzchnię. W trakcie jednego zabiegu bezpiecznie można usunąć 3,5 litra tłuszczu. Po zabiegu na miejsca nakłucia skóry zakłada się pojedyncze szwy i opatrunek, a na całą okolicę odsysania specjalne ubranie uciskowe, które ogranicza obrzęk i zasinienia oraz zapewnia równomierny ucisk zewnętrzny.

Wymagane badania do zabiegu:

 • badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi (układ krzepnięcia)
 • morfologia z rozmazem
 • jonogram
 • glukoza na czczo
 • grupa krwi
 • EKG
 • inne badania, zlecone indywidualnie przez lekarza podczas konsultacji

Przebieg pooperacyjny

Po zabiegu nakłada się specjalne ubranko uciskowe, dzięki któremu zmniejszają się obrzęki i łatwiej obkurcza się skóra. Po tygodniu obrzęk powoli ustępuje i można dostrzec nowy kontur okolicy operowanej, ale na ostateczny wynik zabiegu trzeba poczekać do 3 miesięcy.

Po 2 tygodniach zaleca się masaże, które mają na celu równomierne ułożenie skóry względem nowego podłoża.

Możliwe powikłania występują bardzo rzadko. Należą do nich:

 • zator tętnicy płucnej
 • zator tłuszczowy stanowiące zagrożenie dla życia

Zapobieganie polega na stosowaniu odpowiednich leków oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza.